Adventurerace i dinosaurens land.

Clas / 05.02.2004
Claus og Jeanette under et løb i 2003
Claus og Jeanette under et løb i 2003
Allerede den 12. februar påbegynder Blend/TSCHERNING deres første Adventureløb i 2004. Løbet kører af stablen i Patagonien på det sydamerikanske kontinent. De deltagende hold har ni dage til at gennemføre det 550 km lange løb, som vil indeholde trekking, mountainbike, kajak og klatrediscipliner.

Blend/TSCHERNING\'s endelige line up består, ud over holdkaptajn Claus Stallknecht, af Jeanette Hofslagare, Søren Bredvig Nielsen og Martin Rasbøl Andersen. ”Det har været dejligt med masser af motivation til at træne gennem den kedelig danske vinter”, udtaler Claus. Holdet er også netop kommet hjem fra et uge langt træningsforløb i Norge, hvor de endelige forberedelser fandt sted. ”Vi er vel forberedte til løbet, og håber at Martins knæ holder løbet igennem.” fortsætter Claus. Martin gennemgik i december en større knæoperation, men skulle være oven på igen.

De fire deltagere drager af sted den 5. februar, for at sikre sig rigelig god tid til forberedelserne og en endelig akklimatisering. Claus fortæller, ”Løbsarrangørerne har ikke været særlig informative her op til løbet, så de endelige detaljer forventer vi at få når vi ankommer. Så lige nu ved vi ikke meget mere, end vi har læst på hjemmesiden\"

Holdets mål er først og fremmest at gennemføre som et helt hold. To tidligere løb af samme størrelse nemlig Raid Gauloises 2002 og 2003 har begge været forsøgt af holdet. I 2002 i Vietnam fuldførte alle deltagerne ikke løbet. Sidste år i Kirgisistan oplevede holdet en dramatisk dødsulykke, da en anden deltager druknede under en white water etape i kano. Forholdene var så vanvittige at mange hold forlod løbet i protest - her i blandt Blend/TSCHERNING.

Flere af topholdene på verdensplan er repræsenteret i løbet, herunder Svenske Reebook, Spanske Buff og Franske Intersport. \"Det afhænger selvfølgelig af hvilke deltagere holdene sender til løbet, en smule held og deltagernes dagsform.\" udtaler Claus, \"Men min personlige favorit vil nok være Australske Motrail ledet af veteranen Rebecca Rusch.\"

Her på SleepMonsters følger vi spændt holdet, og håber at vi snart kan bringe nyheder om deres færden. Du kan selv læse mere om løbet på: www. planetpatagonia.com
PayPal Limited Edition SleepMonsters BUFF Patreon SleepMonsters Newsletter SleepMonsters Calendar SignUp

SleepMonsters

AR Discussion Group

Our Patrons

AR World Series

SleepMonsters Patreon

Thank you to all our

adventure racing

patrons


AR World Series

Thomas Proulx

-- -- --

Adventure Race Croatia

Warrior Adventure Racing

Brian Gatens

Chris Dixon

Rootstock Racing

-- -- --

Adventure Enablers

Ajita Madan

Chipp Dodd

Celia Nash

David Ellis

Erik Sanders

Graham Bird

Jakub Malik

Josh Hayman

Liam St Pierre

Magnus Foss

Marijn Edelenbosch

Nicola MacLeod

Possum Jump Adventures

Robert Rulison

Strong Machine AR

Your Adventure Maps

-- -- --

Adrian Crane

Barbara Campbell

Dejna Odvody

Ivan Park

Klaus Mygind

Lars Bukkehave

Marco Ponteri

Maria Leijerstam

Nigel Davison

Rob Horton

Semyon Yakimov